Maszyny cnc – jak to się zaczęło?

Data dodania: 05.03.2019


Pierwsze maszyny cnc zostały opracowane w latach 40. i 50. XX wieku i opierały się na technologii przechowywania danych telekomunikacyjnych. Jednak stosowana wtedy technologia taśm perforowanych jest od dawna przestarzała i nie można jej użyć chociażby pod dzisiejsze strugarki, ponieważ nośnik danych szybko przeszedł w tryb analogowy, a następnie cyfrowy, aż w końcu w formę przetwarzania komputerowego w latach 50. i 60. XX wieku.

https://katamaranyzatoka.pl


Obróbka w ogóle jest sposobem na przekształcenie kawałka materiału, takiego jak np. blok plastiku, i wytworzenie gotowego produktu (zazwyczaj części prototypowej) za pomocą kontrolowanego procesu usuwania materiału. Podobnie jak w przypadku innych prototypowych technologii rozwojowych, system cnc opiera się na cyfrowych instrukcjach pobieranych z komputerowego plik. Maszyna cnc taka jak prasy bądź inna interpretuje projekt jako instrukcje do wycinania prototypowych części.

maszyny cnc poznań 

Dzisiejsza sprzedaż maszyn cnc bazuje na możliwość programowania urządzeń komputerowych do sterowania obrabiarek, bowiem funkcja ta pozwoliła szybko zwiększyć produktywność, dzięki automatyzacji wysoce technicznych i pracochłonnych procesów. Zautomatyzowane cięcia poprawiają zarówno szybkość, jak i dokładność, z jaką można tworzyć części prototypowe – szczególnie, gdy materiał ma krytyczne znaczenie np. w przypadku polipropylenu. Warto też dodać, że często procesy obróbki wymagają użycia wielu narzędzi do wykonania pożądanych cięć i aby dowiedzieć się o możliwościach dzisiejszych najlepiej udać się na kurs operatora cnc.